زیبایی (اصلاح طرح لبخند)

با گذشت زمان دندان‌ها شروع به پوسیدن می‌کنند و درخشندگی خود را از دست می‌‌دهند. دلایل بسیاری برای این اتفاق وجود دارند. این دلایل می‌توانند شامل افزایش سن، رژیم غذایی، آسیب روحی و بهداشت نادرست دهان باشند. با معاینه و شستشوی مرتب دندان‌ها می‌توان جلوی پوسیدگی و آغاز بیماری را گرفت. متاسفانه بسیاری از مردم با افزایش سن تازه متوجه وضعیت رو به زوال سلامت دهانشان می‌شوند و این در حالی است که نمی‌دانند باید در مورد آن چه اقدامی انجام دهند. دندان‌پزشک با یک اصلاح طرح لبخند جامع می‌تواند سلامت و ظاهر زیبای دندان‌ها را بازیابی کند حتی اگر آن‌ها به شدت فرسوده شده باشند. علاوه بر مناسب بودن روش درمان بر اساس نیازهای بیمار، دندان‌پزشک به فرد کمک می‌کند تا سلامت دهانش را به دست آورد و لبخندی دائمی و زیبا پیدا کند.
طرح لبخند چیست؟
طرح لبخند زیبا شامل تمام روش‌های زیبایی برای تصحیح عیوب خنده است. این موارد شامل:

 

  • شکاف بین دندان‌ها
  • رنگ رفتگی
  • دندان‌های کوتاه و باریک
  • دندان‌های کج
  • دندان‌های شکسته، لب پریده و فرسوده

 

فایده‌های طرح لبخند چیست؟
اصلاح طرح لبخند و لبخند لثه ای بیشتر اهداف زیبایی را دنبال می‌کند. در این فرآیند دندان‌های ترک خورده، لب پریده، بی‌رنگ شده و بیمار را به دندان‌های درخشان و روشن مانند ردیفی از مروارید تبدیل می‌کنند. بیشتر افراد بزرگ‌سال دریافته‌اند که با بهبودی مجموعه‌ای از دندان‌ها اعتماد به نفس مجددی پیدا خواهند کرد. از دیگر مزایای اصلاح لبخند، تاثیر روان شناختی آن است زیرا باعث کاهش افسردگی و افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
آیا من هم می‌توانم داوطلب اصلاح طرح لبخند باشم؟
داوطلبین اصلاح طرح لبخند معمولاً بهداشت دهان و دندان خوب تا متوسطی دارند. اگر به دنبال اصلاح طرح لبخند هستید انتظار می‌رود که دندان‌های منظمی نداشته باشید. بیمارانی که دندان‌هایشان آسیب بسیار دیده و تعدادی را از دست داده‌اند علاوه بر تغییرات زیبایی ابتدا باید چند روش ترمیمی را پشت سر بگذارند.
مواردی که باید در طرح لبخند به آن‌ها توجه داشت

طرح لبخند شما به گونه‌ای انجام می‌شود که با فرم صورت، شکل و اندازه‌ی دندان، رنگ دندان، بافت لثه و اندازه‌ی لب همخوانی داشته باشد. دندان‌پزشک به دقت بر روی دندانتان کار می‌کند تا این اطمینان را به شما بدهد که متوجه تمامی نگرانی‌هایتان است و لبخندی که ایده آل صورتتان است را به شما خواهد داد. دندان‌پزشکان با استفاده از تصویر سازی سه بعدی پیشرفته قادر هستند تا قبل از انجام هر کاری مدل دقیق دندان‌هایتان را طراحی کنند و به شما تصویری از آنچه که به نظر خواهید رسید را نشان بدهند. با این روش آنچه شما از زیبایی خنده جدیدتان می‌خواهید ضمانت می‌شود.
مراحل
هر دهانی منحصر به فرد است، با درک این مطلب خدمات زیبایی دندان کاملی را به بیماران توصیه می‌کنیم. طرح لبخند معمولاً شامل ترکیبی از این مراحل است.
 روکش پورسلین
روکش پرسلاین پوسته‌های نازکی هستند که در جلوی دندان‌ها قرار گرفته و برای بهبود ظاهر آن‌ها استفاده می‌شوند. این روکش‌ها از مواد پرسلاین (در اکثر مواقع)، سرامیک، یا باندینگ سرامیک ساخته می‌شوند. برای پوشاندن ترک‌ها، لب‌پریدگی‌ها، فواصل ناخواسته، لکه‌های حذف نشدنی استفاده می‌شود و لبخندی زیاد و یکپارچه را به وجود می‌آورد.
 تاج پورسلین دندانی
برای پوشاندن دندان‌های لب پریده و پوسیده بکار می‌رود و باعث بازیابی زیبایی و عملکرد دندان‌ها می‌شود.
 بریج و کاشت دندان
علاوه بر افزایش زیبایی، جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته و تقویت اساسی آن‌ها است. در صورتی که شما یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید یا دندان‌های شما به شدت دچار آسیب شده است، احتمالاً این روش می‌تواند یک انتخاب مناسب برای شرایط شما باشد.
سفید کردن دندان
برای حذف لکه‌ها و درخشندگی دندان‌ها به کار برده می‌شود. این روش کاملاً به نیازها و خواست شما بستگی دارد و دندان‌پزشکان باتجربه‌ی ما این اطمینان را به شما می‌دهند که به لبخند زیبای مورد نظرتان خواهید رسید. امروزه کیت‌های خانگی برای این منظور از داروخانه‌ها قابل تهیه هستند، اما به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن بهتر است این کار توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. امروزه روش‌های مختلف برای انجام این کار با توجه به شدت لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها وجود دارد.


هزینه
هزینه این درمان به عوامل مختلف همچون مقدار درمان مورد نیاز، تجربه دندان‌پزشک و کیفیت مواد استفاده شده برای درمان بستگی دارد. در این شرایط مهم است که به خاطر داشته باشید برای این درمان می‌توان از تکنیک‌های متعدد استفاده کرد و هر چه تکنیک‌های بیشتری برای درمان استفاده شود، هزینه اصلاح طرح لبخند به‌طور مشخص افزایش پیدا خواهد کرد.
درمان زیبایی طرح لبخند یک روش به نسبت گران است، اما به خاطر نتایج ایجاد شده هر روز بر مقبولیت و رواج آن بین افراد افزوده می‌شود.
خطرات
تاکنون خطرات خاص در ارتباط با درمان زیبایی اصلاح طرح لبخند شناسایی نشده است. به هر حال باید توجه داشته باشید هیچ یک از روش‌های دندانپزشکی کاملاً بی‌خطر نیست. به همین خاطر معمولاً دندان‌پزشک قبل از شروع درمان درباره خطرات ناچیز استفاده از روش‌های درمان دندانپزشکی با بیمار صحبت خواهد کرد.